Skip to content ↓

Blessed George Napier Catholic School and Sixth Form Youth Sport Trust Lead School

Blessed George Napier
Catholic School and Sixth Form
Youth Sport Trust Lead School

Part of the Pope Francis Catholic Multi Academy Company

Teaching Staff

Please find below a list of teaching staff as at June 2017.

STAFF NAME

 

RESPONSIBILITY                                                                

CODE

Dr

Sylvie

Baudoux

Teacher of Science

SB

Mrs

Elizabeth

Burak

Science (Part time)

EB

Mr

Jatinder

Bains

Subject Leader - ICT / Computing

JB

Miss

Danielle

Castle

Teacher of Art (Part-Time)

DCT

Mrs

Amanda

Clark

Assistant Subject Leader - English (part time)

AC

Mrs 

Roisin

Conway

Teacher of RE and LL KS4 & HOY 11

RC

Mr 

Mark

Crawford

Teacher of D&T and LL KS3 & HOY 7

MC

Mr

Tom

Cross

Teacher of History 

TC1

Mrs

Niamh

Dolan

Deputy Headteacher (Achievement and Progression)

ND

Mrs

Ann

Ebsworth

Assistant Subject Leader - RE and Lead Tutor

AE

Mrs

Alice

Edwards

Teacher of English (part-time)

AT

Mrs

Margaret

Ellul

Teacher of Science and ALL KS5 (Future Destinations)

ME

Ms

Zoe

Farndon

Assistant Subject Leader - English

ZF

Miss

Clare

Farr

Teacher of English (part time)

CF

Miss

Michelle

Fisher

Teacher of MFL and ALL KS3 (Head of Yr 8)

MF

Mrs

Helen

Furniss

Subject Leader - Drama (part-time)

HF

Mr

Edwin

Garavito

Teacher of RE

EG

Miss

Laura

Gines

Assistant Subject Leader - PE

LG

Mr

Carl

Hamilton

Partnership Development Manager (PDM)

CH

Miss

Beth

Hanlon

Teacher of English

BH

Mrs

Lizzie

Harris

Teacher of RE 

LEH

Mrs

Julie

Hart

Teacher of Maths (part-time)

JH

Mrs

Prim

Herridge

Teacher of MFL, ALL KS3 (Head of Year 9)

PH

Mrs

Elaine

Hunt

Teacher of English (part-time)

EGH

Mr

Chris

James

Teacher of Maths

CJ1

Mr

Peter

Jones

Subject Leader - MFL

PJ

       

Miss

Marie

Joyce

Deputy Headteacher (Standards and Curriculum)

MJ

Mrs

Anna

Lewandowska

Teacher of Polish and EAL

AML

Mr

Ryan

Lloyd

SENCO

RL

Mr

Fraser

Long

Principal

EFL

Mrs

Trish

Lunel

Subject Leader - Maths (part-time)

PL

Mr

Rory

Mawn

School Sports Coordinator (SSCO) and Primary PE Mentor  - BGN

RFM

Mrs

Tara

Mawn

Assistant Head (Behaviour & Standards)

TMM

Mrs

Susan

Moss

Subject Leader - Citizenship and PSME, Food Tech KS3, L & T (part-time)

SM

Mrs

Rachel

Nutt

Teacher of Maths

RN

Mrs

Sarah

O'Donnell

Assistant Head (Teaching & Learning & Raising Attainment at KS5)

SOD

Miss

Katy

O'Neill

Teacher of PE

KON

Mr

Stewart

Orton

Subject Leader - PE

SO

Mr

David

Parrish

Subject Leader - Geography (and Acting SL for History)

DFP

Mrs

Claire

Phillips

Flexible Learning, Health & Social Care, KS3 Pastoral Support Manager (Yr9)

CP

Mr

Paul

Proudfoot

Subject Leader - Science

PP

Mr

Alan

Rankin

Subject Leader - Design and Technology

AR

Ms

Katherine

Raw

Subject Leader (Shared) - Business Studies & ICT (part-time)

KAR

Dr

Anita

Reed

Assistant Subject Leader - Science (part-time)

AAR

Mr

Hamish

Savania

Teacher of Science

HS

Mrs

Jocelyne

Savin

Assistant Subject Leader - MFL

JS

Mrs

Cathrine

Sharpley

Subject Leader - English

CMS

Mrs

Lisa

Sinclair

Teacher of Drama - (part-time) Maternity Cover

LS

Miss

Charlotte

Smith

Teacher of History (NQT)

CLS

Miss

Rachel

Smith

Assistant Headteacher (Spiritual Life) & Subject Leader - RE

RS

Miss

Rosie

Smith

Teacher of ICT (& VLE Coordinator)

RAS

Miss

Sam

Taylor

Teacher of Design & Technology - Textiles and Acting Assistant Subject Leader D&T

ST1

Miss

Amy

Thompson

Teacher of Science (NQT)

ALT

Mr

Wayne

Thornton

Teacher of Geography and ALL KS5 (Recruitment and Retention)

WT

Miss

Ali

Williams

Subject Leader - Art

AGW

Mr

Tim

Wilson

Subject Leader - Expressive Arts

TW

Mr

Will

Woodham

Teacher of PE and ALL KS4 (Head of Year 10)

WW

Mrs

Sue

Woo

Teacher of Maths (NQT)

SHW

Mr

Tim

Wright

Assistant Subject Leader - Maths

TW